Warszawska Karta Miejska ma już 20 lat

2021-10-04 7:24
Warszawska Karta Miejska
Autor: fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Pasażerowie korzystają z niej od października 2001 roku. Jest nośnikiem biletów okresowych. Wciąż jednak nie ma jej elektronicznej wersji.

Początkowo na awersie karty należało wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości. Na dłuższą metę rozwiązanie to jednak się nie sprawdziło. Proces wymiany kart rozpoczęto w 2008 roku i trwał on do końca 2009 roku. Od stycznia 2010 roku kodowanie biletów jest możliwe tylko na spersonalizowanych Warszawskich Kartach Miejskich. Na takiej karcie można zapisać także uprawnienia Karty warszawiaka/warszawianki czy do bezpłatnych przejazdów na przykład dla seniorów. Pasażerowie jednak narzekają, że nie ma WKM w wersji elektronicznej. Taką kartę można byłoby zapisać w telefonie na przykład w specjalnej aplikacji i do bramek przykładać telefon, który każdy zwykle ma przy sobie. Z informacji przekazanych przez ratusz w ramach jednej z interpelacji - prace nad takim rozwiązaniem trwają.

W ciągu ostatnich 13 lat, czyli od momentu rozpoczęcia wyrabiania kart spersonalizowanych, wydano ich prawie 2 miliony sztuk. Z okazji 20. rocznicy uruchomienia WKM przygotowano konkurs #projektujzWTP. Laureaci konkursu otrzymają bilety 90- i 30-dniowe. W jego ramach trzeba przygotować autorski projekt karty miejskiej, który promować będzie transport publiczny w Warszawie.