Węzeł przesiadkowy na Młocinach będzie bardziej ekologiczny

2022-04-25 7:51
Wizualizacja remontu
Autor: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

To dzięki zaplanowanej modernizacji. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie projektu prac. Zmodernizowana zostanie ostatnia kondygnacja parkingu przy stacji metra.

Parking wielopoziomowy działa w tym miejscu od 2008 roku. Po kilkunastu latach użytkowania ostatnia kondygnacja wymaga generalnego remontu. Podobne prace zostały już wykonane przez ZTM na poziomach pierwszym i drugim. Teraz na dachu pojawią się dodatkowo mikro instalacje fotowoltaiczne, które zasilą instalacje elektryczne całego węzła Młociny. Nad częścią miejsc parkingowych powstaną zadaszenia, a na nich zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.

Dokumentacja projektowa będzie się składała z dwóch części – druga będzie zawierała wskazania do planowanej wymiany wszystkich opraw oświetleniowych na energooszczędne LED i wdrożenie inteligentnych systemów zarządzających światłem. Dzięki temu Warszawa może zaoszczędzić nawet 60 procent energii elektrycznej. Planowana jest też instalacja magazynu energii przechowującego energię wyprodukowaną ze słońca oraz montaż pompy ciepła wspomagającej ogrzewanie i chłodzenie w Punkcie Obsługi Pasażera. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2023 rok.