Zbliżają się obchody 500-lecia krzyża Baryczków

Rozpoczną się 12 marca. Ich hasło to: "Spes in Cruce", czyli "W Krzyżu nadzieja". Krzyż to arcydzieło sztuki z przełomu XV i XVI wieku.
Obchody zainauguruje Msza Święta w archikatedrze warszawskiej. To właśnie tam w jednej z naw eksponowany jest krzyż. Udział w uroczystości wezmą członkowie Konferencji Episkopatu Polski. Obchody potrwają do 10 grudnia, czyli pierwszej rocznicy ingresu abpa Adriana Galbasa do archikatedry warszawskiej. Każdego 14. dnia miesiąca w archikatedrze będzie nabożeństwo i eucharystia pod przewodnictwem biskupów z różnych miejsc związanych z Baryczkowskim krucyfiksem. Kulminacja obchodów zaplanowana jest na 14 września - święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Kazanie wygłosi wówczas ksiądz prof. Waldemar Chrostowski.
Krzyż Baryczków powstał w Norymberdze. W Warszawie pojawił się w 1525 roku, czyli dokładnie pół tysiąca lat temu, przywieziony przez bogatego kupca, rajcę Jerzego Baryczkę. Tradycja głosiła, że uratował on krucyfiks przed profanacją z rąk luteran. Ze współczesnych badań naukowych wynika, że mógł zostać po prostu kupiony, bo akty ikonoklazmu, czyli niszczenia dzieł sztuki sakralnej w okresie reformacji, nie były specjalnie notowane w Norymberdze. Przetrwał wiele wojen, w tym pierwszą i drugą wojnę światowa oraz Powstanie Warszawskie.