ZDM wybrał wykonawcę przbudowy Placu Trzech Krzyży

2022-07-11 7:54
Wizualizacja zmian na placu Trzech Krzyży
Autor: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Miasto zapłaci za prace prawie 16 milionów 800 tysięcy złotych. Wykona je firma Delta. Jak zmieni się plac?

Po pierwsza chodzi o budowę sygnalizacji świetlnej oraz azyli na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła Świętego Aleksandra, po południowej stronie placu. Poprawi to bezpieczeństwo pieszych, którzy mają w tym miejscu do pokonania szerokie jezdnie. Obie zebry przez trzy i cztery pasy ruchu, zostały ocenione kolejno na 1 i na 0 w audycie przejść dla pieszych. To jedne z najbardziej niebezpiecznych przejść w centrum miasta.

W planach jest też remont jezdni i chodników samego placu i fragmentów ulic dochodzących do niego, a także ronda de Gaulle’a oraz krótkiego odcinka ulicy Nowy Świat łączącego te dwa punkty. Ważnym elementem projektu są zmiany w organizacji ruchu, które pozwolą na wytyczenie na placu tras rowerowych. Obecnie ciągła trasa rowerowa prowadząca aż z Wilanowa urywa się dokładnie przed placem Trzech Krzyży – kończy się nieoczekiwanie na chodniku u zbiegu z Alejami Ujazdowskimi. Sytuację poprawi nowa sieć dróg rowerowych oraz pasów rowerowych na jezdni. Po wschodniej stronie placu, od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej, biec będzie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca naturalnym przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu. W ten sposób rowerzyści pokonają fragment Nowego Światu oraz rondo de Gaulle’a. Pas rowerowy znajdzie się też po zachodniej stronie placu. Na wysokości ulicy Smolnej powstanie krótki dwukierunkowy łącznik rowerowy.

Na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy. Zastąpi istniejące przystanki rozrzucone dziś po wschodniej stronie placu. W ten sposób znacznie poprawią się przesiadki – pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym. Plac jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prace potrwają około pół roku.