100 parkingów przy dworcach kolejowych. Gdzie powstaną?

2024-05-22 13:32
Parking
Autor: Pixabay.com

Ponad 100 nowych parkingów przy dworcach kolejowych ułatwi podróżnym korzystanie z kolei. Podpisano umowę między PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Polskie Koleje Państwowe SA w sprawie budowy i przyszłego zarządzania parkingiem przy stacji w Tomaszowie Mazowieckim.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę 88 nowych miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób z niepełnosprawnościami.

Aby pasażerowie chcieli się przesiąść z samochodów na kolej muszą mieć zapewnione nie tylko wygodne warunki podróży pociągiem, gęstą sieć połączeń, punktualne odjazdy i przyjazdy, ale także odpowiednią infrastrukturę przy dworcach. Muszą mieć możliwość pozostawienia swojego auta i komfortowe warunki oczekiwania na pociąg. Tego rodzaju inwestycje, jak w Tomaszowie przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom

— powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Porozumienie zawarte przez spółki kolejowe określa zasady współpracy i zarządzania parkingiem w przyszłości. Inwestycję szacowaną na około 1,5 mln zł zrealizują PKP PLK SA ze środków Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, a po zakończeniu prac, które zaplanowano na 2025 r., parking przejdzie pod zarząd PKP SA.

Program przystankowy w woj. łódzkim

W województwie łódzkim Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz ze zmodernizowanych przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpoczęła się budowa przystanku Łódź Zarzew. Na etapie projektowania są przystanki Głowno Północne i Izabelów niedaleko Zduńskiej Woli. W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.