50. rocznica śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego. Gdynia pamięta
50 lat temu odszedł Eugeniusz Kwiatkowski – budowniczy Gdyni, minister przemysłu i handlu, wicepremier i minister skarbu. Działania podejmowane przez Kwiatkowskiego przyczyniły się m.in. do budowy gdyńskiego portu. Z okazji rocznicy śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego w uroczystych obchodach wzięli udział: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz delegacja Rady Miasta Gdyni.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się od wspólnego spotkania Aleksandry Kosiorek, prezydent Gdyni z Marianną Doliwą-Dobrowolską, synową siostry Eugeniusza Kwiatkowskiego i córkami. Prezydent Gdyni wręczyła im grafikę miasta oraz list.
Gdynia nie może nie pamiętać o takiej postaci, jaką dla tego miasta był Eugeniusz Kwiatkowski – przyznała prezydent Aleksandra Kosiorek. – Na zawsze pozostanie on w pamięci gdynian jako inicjator budowy portu, przy którym równolegle rosło miasto. Musimy też pamiętać, że Eugeniusz Kwiatkowski zapisał się w historii Polski jako wizjoner również innych miejsc, gdyż dzięki niemu m.in. powstała Stalowa Wola, stworzył koncepcję reformy rolnej, dbał również o gospodarkę i niezależność od czynników zewnętrznych.
Eugeniusz Kwiatkowski zawsze cieszył się Gdynią, ponieważ podczas naszych wspólnych podróży w 1960 r., 1970 r. nie było takich wydawnictw jak teraz, były bardzo skromne – wspominała Marianna Doliwa-Dobrowolska, synowa siostry Eugeniusza Kwiatkowskiego. – I tak staraliśmy się coś tam do tego Krakowa dowieźć. Nie dyskutował, nie mówił, że bloki mu się nie podobają, tylko stwierdzał, że najważniejsze, że Gdynia żyje. Przyznam, że bardzo oczekiwałam tego momentu, żeby być uczestnikiem dzisiejszego dnia, dlatego że to bardzo ważny dzień, żeby upamiętniać tę postać.
Polecany artykuł:
Budowniczy i wizjoner Gdyni
Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 r. w Krakowie. Studia rozpoczął na wydziale chemii technicznej Politechniki we Lwowie, lecz dokończył je w Monachium. Służył w Legionach Polskich i w Wojsku Polskim. W latach 1926-1930 był ministrem przemysłu i handlu. W kolejnych latach (1931-1935) został dyrektorem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach, następnie w okresie 1935-1939 pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu.
Źródło: Gdynia.pl