Adwent 2022. Przed nami niezwykły czas dla katolików

2022-11-23 23:47
Adwent
Autor: Pixabay

Adwent to okres przygotowania do Bożego Narodzenia. W kościele katolickim to radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Kiedy się rozpoczyna i jak długo trwa?

W Kościele katolickim adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Początek ma od pierwszych Nieszporów niedzieli po sobocie 34. tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed pierwszymi Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia.

Okres adwentu trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku i obejmuje 4 kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Kalendarz adwentowy otworzymy jednak dopiero 1 grudnia, zgodnie ze zwyczajem.

Skąd sowo Adwent?

Słowo „adwent” wywodzi się z języka łacińskiego „adventus” i oznacza przyjście. To oczywiście jasno nawiązuje do przyjścia na świat Zbawiciela.

Roraty są mszami świętymi ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – "Rorate caeli desuper", "Spuśćcie rosę, niebiosa". Roraty są odprawiane w kościołach podczas całego adwentu z pominięciem niedziel i uroczystości Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia).

Czego nie można robić w czasie adwentu?

W czasie Adwentu nie ma obowiązku zachowania postu. Duchowni zachęcają wiernych do wstrzemięźliwości. W tym okresie katolicy nie powinni urządzać więc hucznych imprez, nadużywać alkoholu, czy objadać się słodyczami.