Alternatywa dla zakazu handlu w niedzielę? Jest propozycja od opozycji

2022-12-21 13:55
Sklep otwarty
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Sklepy otwarte 1, 2 i 3 maja w Toruniu. Gdzie zrobimy zakupy w majówkę? [Biedronka, Lidl, Żabka]

Zakaz handlu w niedziele wprowadziło w życie Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja próbne to zmienić. pojawiło się już wiele w tym temacie. Tym razem, zdaniem działaczy Nowoczesnej możliwy jest tutaj kompromis.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce częściowo od 2017 roku i niemal całkowicie od 2020 roku. Kiedy to Sejm RP przyjął projekt będący wynikiem komitetu inicjatywy ustawodawczej, zaangażowała się w niego m.in. NSZZ „Solidarność”. W tym roku handlowych niedziel było łącznie 7, z czego aż dwie w grudniu.

Działacze oraz radni Nowoczesnej w Gdańsku apelowali o powrót niedziel handlowych. Opozycji to rozwiązanie się nie podoba, o czym mówi głośno. Radiozet.pl przytoczyło wypowiedź lidera Nowoczesnej:

Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę. Jeżeli ktoś chce w tym dniu dodatkowo zarobić, a ktoś inny chce zrobić wtedy zakupy, to absurdem jest zabranianie tego (...).

Adam Szłapka dodał, że rozwiązanie, które proponuje jego ugrupowanie, byłoby dobre dla wszystkich (pracowników, pracodawców i konsumentów).

Jak dodaje Dziennik Bałtycki, według działaczy Nowoczesnej zniesienie zakazu handlu w niedziele pozwoli m.in. na stworzenie większej ilości miejsc pracy dla młodych ludzi, poprawi standard funkcjonowania małych sklepów, czy odciąży pracowników i sklepów w pozostałe dni.

Nie zapominamy przy tym o prawach pracowników, którzy cenią sobie wolne niedziele. Rekomendujemy, żeby zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niektóre dni dopuszczająca otwarcie sklepów w niedziele była połączona z zagwarantowaniempracownikom handlu prawa do 2 wolnych niedziel w miesiącu. W ten sposób osiągniemy kompromis uwalniający handel z zapewnieniem komfortu pracy pracownikom handlu

- podkreślała Natalia Pobłocka, przewodnicząca Regionu Pomorskiego Nowoczesnej oraz radna Miasta Sopotu.