Aplikacja mObywatel w nowej odsłonie. Co się zmieniło?

2023-04-25 8:53
Kraków. 15-latka weszła pod tramwaj! Wpatrywała się w telefon
Autor: iqbalnuril/Pixabay.com Kraków. 15-latka weszła pod tramwaj! Wpatrywała się w telefon

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskujesz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów. Możesz z niej korzystać, jeśli masz telefon z systemem operacyjnym iOS lub Android. POjawiły się nowe regulacje dotyczące aplikacji.

Obecnie oferujemy trzy usługi: mTożsamość, mPojazd i mLegitymację dla uczniów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wkrótce trafi tam także mLegitymacja studencka. Aby aktywować aplikację w telefonie komórkowym, potrzebujemy profilu zaufanego

Wirtualny portfel

Aplikacja mObywatel to niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

Dzięki niej możesz wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. Wystarczy aplikacja mObywatel.

Do tej pory mObywatela w sklepach Google Play oraz App Store pobrano 9,5 mln razy.

W pierwszej połowie marca 2023 roku Sejm uchwalił bardzo istotną ustawę dla korzystających z aplikacji mObywatel oraz smartfonów w ogóle. Umożliwi ona posługiwanie się na terenie całego kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty - podaje Nowości Dziennik Toruński.

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, takich jak:

  • karty mieszkańca miasta,
  • kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np.:

  • wydanie dokumentów, wniosków,
  • czy uiszczanie opłat skarbowych.