Artur Soboń w Sednie Sprawy: "Duże ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku"

2022-10-05 10:51
Artur Soboń w Sednie Sprawy: Duże ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku
Autor: youtube.com

Duże ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku, zapowiada wiceminister finansów. Artur Soboń dodaje, że dynamika wzrostu cen będzie zdecydowanie mniejsza w drugiej połowie 2023 roku. Więcej w poniższym artykule.

Nowe podatki

Czy będzie podatek od nadmiarowych zysków? O tym, na jakim etapie są projekty w tej sprawie, pytał w środę (5 października) prowadzący, Jacek Prusinowski. 

W Ministerstwie Klimatu dziś opracowywany jest projekt, który ma z jednej strony sprawić, że będzie jakiś kap cenowy na tworzeniu energii, czyli będzie jakaś cena, po której ta energia będzie sprzedawana. Ta różnica w jakimś procencie trafiałaby jako taka ekstra danina. Jeśli mówimy zaś o rozwiązaniu dotyczącym nadmiarowych zysków, odpowiadam: wspieramy.

- skomentował wiceminister finansów, Artur Soboń.

Jak dodał, to, co zaproponowało ministerstwo aktywów państwowych w związku z wysokością marż to jest trochę inne rozwiązanie. Na koniec dnia zakładam, że będzie jeden projekt. Natomiast my w pracach na temat nadmiarowych zysków współpracujemy z ministerstwem klimatu. Natomiast ministerstwo aktywów przygotowało założenie, więc rozumiem, że teraz czekamy na projekt zapisów ustawowych i wtedy będziemy mogli współpracować

Tarcza Antyinflacyjna

zapytany o Tarczę Antyinflacyjną odparł, że procedowane jest przedłużenie tarcz w końca tego roku w takim kształcie w jakim aktualnie obowiązują. 

W tej chwili pracujemy nad wydłużeniem tarcz do końca tego roku. Robimy to w okresach kwartalnych, a nie rocznych. Z prostego powodu - każdy miesiąc to 2,4 mld ubytku dochodów budżetowych na samym VAT, kolejne 200 mln na akcyzie, kolejne kilka milionów na sprzedaży detalicznej. W ciągu roku robi się naprawdę konkretna kwota ubytków budżetowych, więc staramy się ostrożnie z tarczami inflacyjnymi.

dodał także w temacie inflacji, że ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku jest duże. "W drugiej połowie roku będzie znacząco spadać" - podsumował. 

Jak rząd planuje zamrozić ceny energii, czy będą nowe podatki od nadmiarowych zysków, ale też dla właścicieli wielu nieruchomości? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.