Będą dopłaty do węgla? Jarosław Kaczyński podaje szczegóły

2022-10-04 8:53
Tani węgiel w Wielkopolsce. Ile kosztuje tona węgla w składach opału?
Autor: pixabay.com

Będą dopłaty, będzie cały mechanizm obniżenia ceny węgla. Celem jest 1999 zł za tonę, plus tysiąc złotych dopłaty, czyli węgiel po tysiąc złotych. Biorąc pod uwagę inflację, to będzie tak jak w zeszłym roku - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński podczas niedzielnego spotkania z działaczami i sympatykami PiS w Szczecinie pytany był m.in. o to, czy węgiel przed zimą trafi do odbiorców indywidualnych.

Będą dopłaty i będzie cały mechanizm obniżenia ceny węgla. Takim celem jest 1 999 zł, plus 1 000 zł dopłaty, czyli węgiel po 1000 złotych. Biorąc pod uwagę inflację, to będzie tak jak w zeszłym roku

– powiedział prezes PiS. Zapewnił, że "węgla dla nikogo nie zabraknie".

Jak podkreśla PAP, Kaczyński dodał, że „każda gmina w Polsce dostała co najmniej 2,9 mln zł, każdy powiat co najmniej 6,1 mln zł, każdy samorząd województwa co najmniej 32,7 mln zł”.

Przypomnijmy, że do 30 listopada br. można składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.