Będą kolejne podwyżki stóp procentowych? W środę decyzja RPP

2022-10-04 14:31
Będą kolejne podwyżki stóp procentowych? W środę decyzja RPP
Autor: pixabay.com Będą kolejne podwyżki stóp procentowych? W środę decyzja RPP

Stopy procentowe znowu pójdą w górę! Według ekonomistów - Rada Polityki Pieniężnej podniesie je jutro o 25 punktów bazowych. Jednak nie można wykluczyć jeszcze większej podwyżki.

- To kolejna cegiełka, która oznacza zwiększenie kosztu kredytu - mówi ekonomista Marek Zuber. - Jeżeli doszłoby faktycznie do tej podwyżki kolejnej, to przy takim 25-letnim kredycie rata w stosunku do tego, co płacono we wrześniu w zeszłym roku wzrosłaby o około 120 proc., czyli już ponad dwa razy więcej kredytobiorcy musieliby płacić - dodał.

Czytaj także:  Stanisław Żaryn w Sednie Sprawy: "Broń jądrowa? Przygotowujemy się na takie scenariusze"

Powodem podwyżki stóp procentowych jest kolejny, większy niż się spodziewano, wzrost inflacji. - Nie mamy danych szczegółowych, ale wszystko wskazuje na to, że to np. efekt rosnących cen węgla. Przekroczyliśmy w wielu punktach 4 tys. zł za tonę - to już jest wersja dramatycznie pesymistyczna, bo ta wersja pesymistyczna mówiła o cenie 3 tys. zł za tonę - dodał Zuber.

Zdaniem eksperta kolejne miesiące również są niepewne. - Jeżeli dalej będziemy obserwowali wzrost inflacji, tak jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, to boję się, że niestety ten cykl podwyżek się nie zakończy, będziemy mieli jeszcze wzrosty stóp procentowych,co oczywiście wpłynie na podrożenie kredytów i oczywiście bardziej będzie hamowało nasze zapędy zakupowe i gospodarkę - uzupełnił.

Obecnie podstawowa stopa referencyjna wynosi 6,75 proc.