Bilety na skoki narciarskie w Polsce tylko dla zaszczepionych. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

2021-10-26 14:16
Bilety na skoki narciarskie w Polsce tylko dla zaszczepionych. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek chce wyjaśnień od Polskiego Związku Narciarskiego w związku ze skargami na to, że bilety na zawody w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem będą dostępne tylko dla zaszczepionych kibiców.

Kibice skoków narciarskich skarżą się, że bilety na zawody Pucharu Świata w Wiśle oraz Zakopanem są dostępne jedynie dla zaszczepionych przeciw COVID-19. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

- Rzecznik stoi na stanowisku, iż tworzenie różnego rodzaju wydarzeń, które uniemożliwiłyby udział jedynie osobom zaszczepionym lub ograniczały dostęp osób niezaszczepionych może prowadzić do naruszenia praw podstawowych i wolności obywateli - napisał Marcin Wiącek w piśmie skierowanym do Polskiego Związku Narciarskiego.

RPO poprosił prezesa PZN o wyjaśnienia w sprawie decyzji dotyczącej sprzedaży biletów tylko wybranej grupie kibiców. przypomniał, że obowiązuje rządowe rozporządzenie co do limitu osób w danej imprezie, do którego nie wlicza się osób zaszczepionych. Podkreślił przy tym, że nie stworzono prawnych mechanizmów weryfikacji zaszczepienia, a - jak dodał - podmioty zobowiązane przepisami o limitach osób nie mają uprawnień do kontroli statusu szczepienia osób, których dotyczy limit.

- Rzecznik stoi na stanowisku, że umożliwienie udziału w danym wydarzeniu jedynie osobom zaszczepionym - lub ograniczenie dostęp osób niezaszczepionych - może prowadzić do naruszenia podstawowych praw i wolności obywateli. Kryterium ewentualnych ograniczeń może być co najwyżej zagrożenie dla zdrowia publicznego powodowane przez daną osobę. Rzecznik zdaje sobie sprawę, że część osób nie będzie mogła się zaszczepić ze względów zdrowotnych lub też nie będzie chciała skorzystać z nieobowiązkowego szczepienia; może być również odporna na zachorowanie - podaje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sedno Sprawy - Konstanty Szułdrzyński