Brak CO2 niepokoi producentów. Jakich produktów może zabraknąć na półkach?

2022-08-30 11:53
zakupy, sklep
Autor: pixabay.com Sklepy otwarte 25 grudnia w Krakowie. Gdzie zrobimy zakupy w Boże Narodzenie?

Dwutlenku węgla (CO2) zaczęło od kilku dni brakować na rynku, bo Grupa Azoty ograniczyła jego produkcję i dostawy. Podobnie zrobił Anvil. Co to oznacza dla nas - konsumentów?

Dwutlenek węgla jest kluczowym surowcem dla wielu sektorów gospodarki. To z powodu kłopotów z jego dostępnością niektóre firmy zapowiedziały wstrzymanie produkcji, a przedstawiciele organizacji branżowych apelowali do rządu o interwencję, ponieważ zapasy CO2 wystarczą jedynie na kilka dni - podaje TVN.

Problem nie dotyczy tylko producentów piwa czy napojów gazowanych, ale dotyka wielu innych branż spożywczych. Oznacza to, że wkrótce ze sklepów może zniknąć wiele towarów.

Sektor mleczarski i mięsny to dwie branże, które najbardziej ucierpią na skutek wstrzymania przez Anwil i Grupę Azoty dostaw dwutlenku węgla. Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, od którego producenci oczekują reakcji w tej sprawie wydaje się kompletnie nie być nią zainteresowany - czytamy na wiadomoscihandlowe.pl

Dwutlenek węgla jest używany przy produkcji napojów gazowanych oraz w browarnictwie. Przez niedobory surowca na rynku Grupa Carlsberg zapowiedziała wstrzymanie produkcji piwa. Także spółka Ambra poinformowała o zatrzymaniu produkcji gazowanych napojów bezalkoholowych.