Brak porozumienia kontrolerów z Agencją Żeglugi Powietrznej. W piątek paraliż ruchu lotniczego?

2022-04-21 18:07
Samolot
Autor: Pixabay.com

W piątek (22 kwietnia) ruszy formalny proces ograniczenia ruchu lotniczego nad Polską w związku z konfliktem kontrolerów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Do porozumienia ma dojść do godziny 10:00 rano. "W innym przypadku musimy spodziewać się dużej liczby odwołań rejsów samolotów" - powiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Trwający od wielu miesięcy spór kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej był przedmiotem obrad sejmowej podkomisji. Podczas jej trwania prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego mówił, że Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, w piątek o godzinie 10 ma podjąć decyzję w związku z sytuacją w Polsce.

Jak dodał, Eurocontrol, czyli Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej "może podjąć decyzję o tym, że pewne obszary fizyczne przestrzeni nad naszym krajem, mogą być przeniesione w nadzór innych agencji ruchu lotniczego". "I jest to zgodne z przepisami europejskimi" - mówił. Zaznaczył: "chcielibyśmy tego uniknąć, to nie jest rozwiązanie dobre dla Polski".

"Mam nadzieję, że uda się osiągnąć do piątku do godz. 10:00 porozumienie między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a związkowymi kontrolerami ruchu lotniczego; w innym przypadku musimy spodziewać się dużej liczby odwołań rejsów samolotów" 

- powiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Gotowość do rozmów deklaruje też Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- My deklarujemy, że wycofujemy wypowiedzenia zmieniające. W związku z tym kontrolerzy pozostają w agencji na tych samych warunkach, na których funkcjonują w chwili obecnej, żeby nie zaburzyć ich poczucia bezpieczeństwa - powiedziała prezes cytowana przez portal wnp.pl.

Jak tłumaczy portal krknews.pl, kryzys wywołało wprowadzenie w Polsce na dużą skalę tzw. trybu pojedynczego kontrolera. Nadzorujący ruch nad polskim niebem od razu sygnalizowali, że to zbyt duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Ich sygnały były ignorowane, kontrolerzy zaczęli więc składać wypowiedzenia, nie zgadzali się też na zmianę warunków pracy i płacy. Za tydzień z pracy odejdzie ponad 130 kontrolerów lotów. Już od kilku tygodni samoloty kursujące do Polski maja opóźnienia, teraz loty mogą być odwoływane. Kryzys pogłębia się w sytuacji, kiedy wielu Polaków zamierza polecieć w inne miejsca na majówkę.