Wojciech Andrusiewicz w Sednie Sprawy: Szczepionek jest za dużo, ale pamiętajmy w jakiej sytuacji były zamawiane

2022-04-21 11:03
Wojciech Andrusiewicz w Sednie Sprawy: Szczepionek jest za dużo, ale pamiętajmy w jakiej sytuacji były zamawiane
Autor: youtube.com

Szczepionek jest za dużo, ale pamiętajmy w jakiej sytuacji były zamawiane, mówi Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik resortu zdrowia opowiada o szczegółach batalii z koncernami farmaceutycznymi Pfeizer i Moderna. Od kiedy certyfikaty covidowe zostaną wydłużone bezterminowo.

W środę po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach (woj. śląskie) doszło do zapalenia metanu. W rejonie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów znajdowało się 42 pracowników. Część z nich zostało przetransportowanych do szpitali. O to jak na ten moment wygląda sytuacja został zapytany na początku rozmowy Wojciech Andrusiewicz.

Minister zdrowia jest w stałym kontakcie z wojewodą i z dyrektorem Centrum Leczeni Oparzeń, w którym jest 10 górników. Kilku jest też w innych szpitalach. Za wcześnie jednak aby prognozować, co się wydarzy. Lekarze robią co mogą, walczą o życie przynajmniej 4 górników, którzy są w krytycznym stanie

Rzecznik resortu zdrowia skomentował też kwestię leczenia ukraińskich żołnierzy. Jak mówił, jeszcze do niedawna ukraińskie prawo zabraniało hospitalizowanie ukraińskich żołnierzy poza granicami kraju. Teraz to się zmieniło. W Polsce na ten moment to 1850 osób z Ukrainy, nie tylko żołnierzy.

Paszporty covidowe 

Gość Sedna Sprawy odniósł się także do bezterminowych certyfikatów covidowych. Najpewniej od 1 maja certyfikaty mają być bezterminowe. Decyzja ma zapaść pod koniec kwietnia.

Rzecznik resortu zdrowia opowiadał także  o szczegółach batalii z koncernami farmaceutycznymi Pfeizer i Moderna. "Chcielibyśmy, żeby ter relacja wyglądały jak najlepiej, dlatego wnioskowaliśmy o kolejne spotkania. Mimo naszych wskazać, że chcemy kontynuować ten kontrakt, niestety koncert nie zareagował. Musieliśmy zrezygnować z kontraktu" - komentował Wojciech Andrusiewicz.

Więcej w czwartkowym (21 kwietnia) Sednie Sprawy. 

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz