Brytyjscy żołnierze pomogą Polakom na granicy. W drodze jest już 150 mundurowych

2021-11-19 9:29
Brytyjscy żołnierze pomogą Polakom na granicy. W drodze jest już 150 mundurowych
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Nawet do 100 do 150 żołnierzy z Wielkiej Brytanii ma wesprzeć polskich wojskowych na granicy polsko-białoruskiej. Mają być to brytyjskie wojska inżynieryjne posiadające specjalne kompetencje do takich misji.

Brytyjskie media poinformowały, że Wielka Brytania zamierza wysłać do Polski około 150 żołnierzy wojsk inżynieryjnych, które wesprą Polaków podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Plany brytyjskiej armii potwierdził minister obrony Ben Wallace, który spotkał się z polskim szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

- Jest prawdopodobne, że kompania Korpusu Królewskich Inżynierów zostanie wysłana tutaj, aby ich wesprzeć, aby zapewnić, że granica jest odpowiednio zabezpieczona i pokazać, że tego rodzaju hybrydowa działalność z Białorusi nie będzie tolerowana i się nie uda - powiedział Wallace podczas wystąpienia po spotkaniu z Błaszczakiem.

Teraz podana została konkretna liczba żołnierzy brytyjskich, która przybędzie do Polski. Zostaną tu wysłani w konkretnym celu.

- Tym, co zrobimy, jest wysłanie pewnej liczby Królewskich Inżynierów - to część armii, która zajmuje się budową, tworzeniem ogrodzeń lub dróg czy stawianiem infrastruktury. Użyjemy tej części naszych sił, aby pomóc Polakom i potencjalnie innym krajom bałtyckim w zabezpieczeniu ich granicy (...). Nie będą to oddziały bojowe, lecz żołnierze, którzy mają "umiejętności budowania dróg, punktów kontrolnych oraz posterunków obserwacyjnych - powiedział Ben Wallace stacji BBC.

Sedno Sprawy - Henryk Kowalczyk