Ceny leków 2023. Czeka nas podwyżka. Jak bardzo zmienią się ceny?

2022-09-13 7:56
Leki wycofane z aptek przez GIF
Autor: Pixabay

Nasze portfele znów będą "szczuplejsze". Wedle nowelizacji ustawy refundacyjnej ceny około 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt mają zostać podniesione. Pojawił się apel branży farmaceutycznej do premiera Mateusza Morawieckiego.

Ceny leków mają się zmieniać ze względu na mechanizm połączenia zależności ryczałtu na leki od płacy minimalnej. Przypomnijmy, że podwyżka płacy w 2023 r.wyniesie ok. 3500 zł. W związku z czym opłata ryczałtowa może zwiększyć się z 3,20 zł do 7 zł.

Jak podkreśla portal Nowości Dziennik Toruński, w nowelizacji zaproponowano m.in. dokonywanie przez ministra zdrowia reklasyfikacji produktów, co dla niektórych leków może oznaczać zastąpienie ryczałtu refundacją na 30 lub 50 proc.

Od 1 stycznia 2023 roku leki dla przewlekle chorych na tzw. ryczałt, mogą zdrożeć o ponad 100 proc.

Głos w tej sprawie postanowił zabrać Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Wyjaśnił, że "nowelizacja przyniesie podwyżkę ok. 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt, które stanowią 60 proc. leków refundowanych".

Inną niepokojącą zmianą jak podaje Poradnik Zdrowie, jaka znajduje się w ustawie, to korytarze cenowe, czyli automatycznie zostaną usunięte leki z refundacji, które będą zbyt drogie, niż przewiduje limit. Wtedy pacjenci otrzymają lek za 100 proc. odpłatnością.