Ceny paliw od czerwca mocno się zmienią! Czy pomoże Tarcza Antyinflacyjna?

2022-05-13 8:36
Paliwo
Autor: Pixabay.com Rosja straszy. Baryłka ropy za 300 dolarów?

Niestety ceny paliw wciąż idą mocno w górę. Po majówce stanowczo podskoczyły i wszystko wskazuje na to, że w czerwcu nie wydamy na paliwo mniej. Jakie będą ceny na stacjach od przyszłego miesiąca? Czy pomoże nam Tarcza Antyinflacyjna? Wyjaśniamy poniżej.

Ceny benzyny mogą ponownie rosnąć o około 10 -20 groszy na litrze, jednak podwyżki możemy notować także w przypadku pozostałych paliw, ale w nieco mniejszej wysokości

– możemy przeczytać w analizie BM Reflex, opublikowanej w ostatnich dniach.

Ceny paliw na 5 maja tego roku kształtowały się na następujących średnich poziomach: benzyna bezołowiowa 95 – 6,70 zł/l, bezołowiowa 98 – 7,02 zł/l, olej napędowy – 7,45 zł/l, a autogaz – 3,66 zł/l. Oznacza to, że w skali tygodnia benzyny i olej napędowy drożały średnio o 14 - 15 gr/l, a ceny autogazu wzrosły o 1 gr/l.

W analizie wskazano, że w okresie od początku trzeciej dekady kwietnia ceny benzyny wzrosły o około 30 groszy na litrze, a oleju napędowego o 42 grosze na litrze. Najmniejsze zmiany dotyczyły autogazu, który zdrożał o 6 groszy na litrze.

Czy pomoże Tarcza Antyinflacyjna? 

We wtorek podczas pierwszego czytania w komisji finansów publicznych do projektu wprowadzono poprawki nowelizujące inne ustawy, w tym o podatku akcyzowym i o sprzedaży detalicznej. Tym samym wpisano do projektu przedłużenie o 2 miesiące, do 31 lipca br. tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej, czyli:

  • obniżki akcyzy na prąd i niektóre paliwa silnikowe,
  • zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
  • i zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Ponadto wprowadzono obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy.

Jak tłumaczył wiceminister finansów Artur Soboń, przedłużenie do 31 lipca pierwszej tarczy antyinflacyjnej ma na celu zrównanie jej terminu obowiązywania z tarczą 2.0, która m.in. obniża VAT na żywność. "Będziemy decydować, patrząc na bieżąco i oceniając inflację, o przedłużeniu obu tarcz lub nie" - stwierdził wiceminister finansów.