Ceny paliw przed majówką w górę! Lepiej zatankować już teraz?

2022-04-22 13:54
Paliwo
Autor: Pixabay.com Rosja straszy. Baryłka ropy za 300 dolarów?

Przed wyjazdem na majówkę kierowcy mogą spodziewać się wzrostu cen paliw - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Jak podali, litr benzyny Pb 95 na stacjach ma kosztować 6,42-6,58 zł, diesla 7,15-7,31 zł, a LPG 3,60-3,69 zł.

Przygotowania na majówkę idą już u wielu pełną parą. Ci którzy planują dalszą wycieczkę muszą liczyć się z zatankowaniem samochodu. Od pewnego czasu to niemały wydatek. Nie mamy dobrych wieści - przed majówką ceny pójdą w górę.

W ciągu tygodnia litr benzyny Pb95 podrożał o 5 groszy na litrze, a oleju napędowego – o 14 groszy. – A na majówką będzie jeszcze trochę drożej – ostrzega Grzegorz Maziak ekspert rynku paliw z portalu e-petrol.

"Detaliczne ceny paliw przed długim majowym weekendem mogą być jeszcze wyższe, a koszty tankowania w ostatnich dniach kwietnia mogą być szczególnie bolesne, jeśli porównamy je z cenami sprzed roku, kiedy za litr benzyny płaciliśmy 5,26 zł, a olej napędowy kosztował 5,19 zł/l"

- informują eksperci. 

Eksperci zwrócili uwagę, że w tym tygodniu OPEC zakomunikował komitetowi sterującemu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że wzrost cen ropy był w dużej mierze spowodowany eskalacją konfliktu na Ukrainie. OPEC nie zamierza podjąć dalszych działań w celu zwiększenia podaży - podkreślili.

A ile płaciliśmy za paliwo przed rokiem? Fakt podaje, że za benzynę Pb95 średnio płaciło się 5,26 zł/l, a za olej napędowy – 5,20 zł. W rok zatem cena benzyny skoczyła o 1,20 zł, a diesla – aż o 2 zł. Skok cen paliw to efekt rosnącej od połowy 2021 r. inflacji, a także wojny w Ukrainie.