W przyszłym tygodniu rząd ogłosi pakiet dla kredytobiorców

2022-04-22 13:40
Pieniądze - zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com

W przyszłym tygodniu rząd ogłosi pakiet dla kredytobiorców – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o pomoc dla kredytobiorców w związku z drastycznie rosnącymi stopami procentowymi. Co dokładnie znajdzie się w pakiecie?

Podczas rozmowy z dziennikarzami, Piotr Müller nie chciał zdradzać szczegółów tego pakietu. Rzecznik rządu zastrzegł jednak, że pakiet taki "musi być skrojony na tyle dobrze", by z jednej strony pomagać tym, którzy rzeczywiście mają duże problemy, a z drugiej – nie napędzać inflacji.

Jak dodał, kredytobiorcom trzeba pomóc, ale w taki sposób, żeby "jednocześnie nie okazało się, że przez to, że tworzymy pewnego rodzaj rozwiązania - chociażby mrożące czy innego rodzaju - np. za rok inflacja będzie na poziomie kilkunastu procent".

Jak przypomina portal businessinsider.com.pl, w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wraz z KNF i NBP, w ramach pomocy kredytobiorcom w związku z podwyżkami stóp procentowych, pracuje m.in. nad ułatwieniem korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Według portalu bezprawnik.pl, może to m.in. oznaczać, że rząd wycofa się z pomysłu przyznawania bezzwrotnych dopłat dla kredytobiorców.

Dodatkowe świadczenia faktycznie mogłyby wpłynąć negatywnie na i tak już wysoką inflację. Warto zresztą pamiętać, że przeczyłoby to też idei podnoszenia stóp procentowych

- opisuje portal.