Cessak w Sednie Sprawy: W grudniu będzie polska szczepionka przeciw COVID-19

2021-11-23 9:55
Cessak w Sednie Sprawy: W grudniu będzie polska szczepionka przeciw COVID-19
Autor: Twitter/Radio Plus

Polska szczepionka na koronawirusa będzie dostępna jeszcze w tym roku, mówi Grzegorz Cessak. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych twierdzi, że medykament produkowany dla amerykańskiego koncernu jest bardzo skuteczny i może być atrakcyjny nawet dla osób sceptycznych wobec zastrzyku chroniącym przed covidem. Dlaczego? Posłuchajcie dzisiejszego Sedna Sprawy.

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych był gościem programu "Sedno Sprawy" w Radiu Plus we wtorek, 23 listopada. Mówił m.in. o tym, że czas zweryfikował nieco skuteczność szczepionek, ale i tak efekty szczepień są obiecujące.

- Najnowsze badania CDC pokazują, że osoby niezaszczepione są 14-krotnie bardziej narażone na zgon i 6-krotnie bardziej narażone na hospitalizację - powiedział Cessak.

Prezes RPL dodawał, że trzecia dawka jeszcze bardziej zwiększa odporność na ciężki przebieg COVID-19. Chwilę później zapowiedział również, że do końca tego roku dostępna będzie polska szczepionka przeciw COVID-19.

- W ubiegłych tygodniach EMA przyjęła już finalny wniosek firmy Novavax, którego preparat będzie wytwarzany przez polską firmę Mabion. To jest troszeczkę bardziej tradycyjna szczepionka, podjednostkowa. Ma powyżej 90 procent skuteczności. W grudniu powinna być w Polsce - mówił Cessak.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.