Czesi chcą wrócić do negocjacji w sprawie kopalni Turów

2021-10-21 14:00
Negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów zawieszone. Nie widzimy sensu
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Czeskie ministerstwo środowiska chce ponownie usiąść do negocjacji z polską stroną w sprawie kopalni Turów. Zmiana nastawienia strony czeskiej wynika z tego, że nowego otwarcia z Polską chcą przedstawiciele koalicji, które negocjuje powstanie nowego rządu Czech.

Petra Roubiczkova, rzeczniczka ministerstwa środowiska w Czechach poinformowała, że przedstawiciele koalicji, która ma utworzyć w Czechach nowy rząd, chcą ponownie negocjować z Polską w sprawie kopalni Turów. Wznowienia rozmów z Polską chcieli głównie samorządowcy z województwa libereckiego i to ich w tej sprawie ma wspierać czeskie ministerstwo środowiska.

Jak podała telewizja CTK, marszałek kraju libereckiego już rozmawiał wstępnie z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.

- Zdaniem przedstawicieli czeskich władz samorządowych zawarcie porozumienia z Polską jest ważniejsze od późniejszych sporów przed europejskimi sądami. Według nich fiasko rokowań może oznaczać, że samorząd będzie zwracać się do rządu o sfinansowanie systemu monitorującego wpływ polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Rzeczą władz w Pradze powinno być także zapewnienie dostępu do wody w gminach bezpośrednio sąsiadujących z kopalnią - podaje korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Czechach.

Przypomnijmy, że Czechy wniosły skargę do TSUE przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym tego roku. Władze Czech chciały zakazu wydobycia węgla w Turowie. Ich zdaniem rozbudowa kopalni może ograniczyć dostęp do wody mieszkańców okolicznych gmin. Ci skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

Dokładnie 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Kopalnia w Turowie cały czas pracuje.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska