Dodatek do emerytury nawet do 1000 złotych? To możliwe, ale nie dla wszystkich

2022-06-27 11:36
emeryt
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Dodatkowe 200 złotych do emerytury

Emeryci i renciści oprócz swoich świadczeń mogą pobierać różnego rodzaju dodatki. Największe mogą wynieść nawet 1000 złotych. Trzeba jednak spełnić pewna warunki, ponieważ dodatki nie są dostępne dla wszystkich.

Obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 250,88 zł brutto. Jednak kwotę tą można powiększyć, korzystając z dodatków do emerytury, np. dodatku pielęgnacyjnego.

Dodatek, jak podaje portal infor.pl, przysługuje uprawnionemu do emerytury lub renty, jeżeli został on uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Ponadto osoba taka musi ukończyć 75 rok życia.

Po 65 roku życia seniorzy i po 60 roku życia seniorki mogą ubiegać się o świadczenie, którego nie dostaną z ZUS. Chodzi o 200 złotych do emerytury co miesiąc. Przysługuje ono strażakom i strażaczkom Ochotniczej Straży pożarnej, którzy mają za sobą 25 lat doświadczenia i brania czynnego udziału w akcji co najmniej raz w roku. W 2022 roku do strażaków OSP dołączyły osoby, które służyły w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym - wylicza Gazeta.pl 

Dodatek kombatancki

Dodatek ten przysługuje kombatantom i innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Należy do wniosku załączyć zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie. Musi zostać ono wydane przez odpowiednie organy. Ile zatem wynosi taki dodatek? Jest to obecnie 239,66 zł, czyli tyle samo ile dodatek pielęgnacyjny. Z kolei wysokość dodatku kompensacyjnego to zaledwie 35,95 zł.

Ponowne przeliczenie emerytury to również sposób, aby zyskać pieniądze. Gezeta.pl dodaje, że seniorzy i seniorki, zwłaszcza ci "nowi", którzy dopiero zyskali prawo do świadczeń, a więc np. 65 latkowie, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Co mogą zyskać? Nawet 100 złotych więcej co miesiąc. To wszystko w związku ze zmianami w tablicach dalszego średniego trwania życia, sporządzanych przez GUS. Niestety, nie każdy może złożyć wniosek. Są to albo ci, urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, lub ci, którzy po przyznaniu świadczenia pracowali i odprowadzali składki emerytalne.