Donald Tusk zapowiada "pakiet ratunkowy dla polskich rodzin". To trzy projekty - co zakładają?

2022-04-14 7:24
Donald Tusk
Autor: Screen Twitter PO

Tusk podczas środowego (13 kwietnia) posiedzenia Rady Krajowej PO poinformował, że chce, by Rada przyjęła trzy projekty uchwał, które mają złożyć się na "pakiet ratunkowy dla polskich rodzin". Co w nich znajdziemy?

Na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podkreślił z jakimi problemami mierzą się w ostatnim czasie Polacy.

Zaraza, wciąż pamiętamy, że konsekwencje pandemii były najtragiczniejsze w Polsce. Drożyzna w skali nieznanej w Polsce od ćwierćwiecza. Fala uchodźców, wojna i jej konsekwencje dla Polski. My z tego musimy wyjść. Musimy wyjść z tego mroku zjednoczeni silniejsi niż kiedykolwiek

- zaznaczał przewodniczący PO cytowany przez TVN24.pl 

Pierwszy z trzech projektów głosi, że "w obliczu najwyższej od ponad 20 lat inflacji oraz utraty realnej wartości dochodów Polaków zobowiązuje się posłów i posłanki, senatorki i senatorów PO do niezwłocznego złożenia rozwiązań legislacyjnych w sprawie 20-procentowych podwyżek wynagrodzenia dla pracowników sfery budżetowej".

Druga inicjatywa ma uchronić kredytobiorców przed wzrostem rat wywołanym podwyższaniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych.

Trzeci projekt, o którym mówił Tusk, "dotyczy projektu emisji dwuletnich obligacji, których oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu".

- Wykup tych obligacji będzie możliwy w dowolnym momencie, limit dla każdego obywatela, bo tu nie chodzi o milionerów, będzie wynosił 50 tysięcy złotych - powiedział lider PO cytowany przez portal. 

Dodał także, ze projekty są już przygotowane.