Drugi stopień alarmowy cyberprzestrzeni przedłużony. Co to oznacza w praktyce?

2025-03-03 23:30
31 lipca w Podlaskiem zawyją syreny alarmowe!
Autor: pixabay.com, Pixabay.com

Służby i administracja publiczna mają pozostać w stanie zwiększonej gotowości na potencjalne zagrożenia. Decyzja o przedłużeniu stopni alarmowych, w tym stopnia BRAVO-CRP, to ważny sygnał dla wszystkich do zachowania szczególnej czujności.

Czym są stopnie alarmowe?

W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo gdy takie zdarzenie miało miejsce, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych (ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA).  Jeśli zagrożenie dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej, mogą zostać wprowadzone stopnie alarmowe CRP.

Stopnie alarmowe i stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje – w drodze zarządzenia – Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji i szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może je wprowadzić minister spraw wewnętrznych i administracji, po uzyskaniu opinii szefa ABW, informując o tym premiera.

Stopnie alarmowe po raz kolejny przedłużone

Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2025 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

  • BRAVO-CRP (2. stopień zagrożenia) – na terytorium całego kraju,
  • BRAVO (2. stopień zagrożenia) – na terytorium całego kraju,
  • BRAVO (2. stopień zagrożenia)  wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju.

Zwiększona ochrona cyberprzestrzeni

Wprowadzenie stopnia alarmowego oznacza, że organy administracji publicznej oraz służby i instytucje właściwe w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego muszą natychmiast podjąć działania określone w przepisach.

Co w praktyce oznaczają stopnie alarmowe cyberprzestrzeni (stopnie CRP)?

Stopień ALFA-CRP

Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Najważniejsze zadania dla administracji:

monitoring systemów teleinformatycznych i naruszeń bezpieczeństwa w komunikacji elektronicznej, kontrola dostępności e-usług i kanałów łączności, przegląd procedur i zadań,zwiększona czujność personelu. Stopień BRAVO-CRP

Drugi stopień alarmowy można wprowadzić, jeśli wystąpiło zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Najważniejsze zadania dla administracji:

zwiększenie dyspozycyjności personelu bezpieczeństwa systemów,całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych.

Stopień CHARLIE-CRP

Trzeci stopień alarmowy CRP wprowadza się w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Najważniejsze zadania dla administracji:

  • przegląd zasobów możliwych do wykorzystania w przypadku obrony,
  • wdrożenie planów ciągłości działania po wystąpieniu ataku,
  • całodobowe dyżury osób uprawnionych do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów.

Stopień DELTA-CRP

Czwarty – najwyższy – stopień alarmowy wprowadza się, jeśli wystąpiło zdarzenie o charakterze terrorystycznym lub gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do ataku.

Najważniejsze zadania dla administracji:

  • natychmiastowe uruchomienie planów awaryjnych,
  • przywrócenie funkcjonowania zaatakowanych systemów.