Duże wzmocnienie polskiej armii! MON zakupił koreańskie wyrzutnie

2022-10-19 12:51
Duże wzmocnienie polskiej armii! MON zakupił koreańskie wyrzutnie
Autor: Twitter/MON Duże wzmocnienie polskiej armii! MON zakupił koreańskie wyrzutnie

Duże wzmocnienie polskiej armii! Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło zakup 288 koreańskich wyrzutni rakietowych Chunmoo wraz z amunicją. Sprawdź szczegóły.

Zakupione rakiety mogą razić cele oddalone o nawet 300 kilometrów! - Wojna w Ukrainie pokazuje, jak istotna jest artyleria rakietowa - mówi szef resortu obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak

Czytaj także: Nowe zasady przeglądu technicznego pojazdów. Co zmieni się od 1 listopada

-  Chunmoo są bardzo zbliżone, jeżeli chodzi o charakterystykę, do HIMARS-ów. To bardzo dobra broń, to bardzo dobry sprzęt. Myślę, że naszym wspólnym sukcesem polsko-koreańskim jest to, że pierwszy dywizjon Chunmoo będzie dostarczony do Polski już w przyszłym roku - dodał Błaszczak.

Co istotne, wyrzutnie będą wykorzystywały polskie komponenty. - Ten dywizjon Chunmoo będzie zbudowany na polskich ciężarówkach Jelcz, a więc ciężarówkach, które powstają w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Również będzie wyposażony w polską łączność oraz w polski system zarządzania polem walki - dodał szef MON. 

To nie koniec polskich zakupów w koreańskiej zbrojeniówce. Nad Wisłę niebawem trafi pierwsza partia czołgów K2 oraz armatohaubic K9, a we wrześniu zawarto umowę na dostawę 48 lekkich samolotów bojowych FA-50. To czyni z Polski największego nabywcę koreańskiego uzbrojenia w Europie.

Mentzen: "Naszym celem jest, byśmy uzyskali realny wpływ na politykę państwa polskiego" [Sedno Sprawy]