Nowe zasady przeglądu technicznego pojazdów. Co zmieni się od 1 listopada

2022-10-19 10:55
Mikołów. Mechanik naprawiał samochód. Nagle auto stanęło w płomieniach
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Szykują się kolejne poważne zmiany dla kierowców. Już wkrótce przeglądy techniczne aut będą wyglądały inaczej. Co dokładnie się zmieni od 1 listopada?

Już wkrótce wejdzie w życie nowa klasyfikacja wykrytych usterek oraz obowiązek wykonania diagnostyki systemu eCall.  Jest to europejski systemie szybkiego powiadamiania służb o wypadkach drogowych lub kolizjach. Kontroli tego systemu nie można dokonać w dowolnym warsztacie, ponieważ kontroli działania systemu eCall należy dokonać przy użyciu interfejsu elektronicznego z oprogramowaniem, które obsługuje pojazdy konkretnej marki. Co to oznacza? System eCall mogą sprawdzić tylko autoryzowane stacje ASSO.

Co wchodzi w skład badania technicznego? Między 2021 a 2022 nie ma tutaj wielkich zmian. Jak podaje portal altigroup.pl, nadal diagnosta będzie musiał sprawdzić oświetlenie, ciśnienie powietrza w oponach oraz ich stan techniczny, układy – hamulcowy i kierowniczy, a także podwozie, zawieszenie oraz nadwozie. Ważnym elementem badania technicznego pojazdu pozostaje sprawdzenie danych pojazdu względem tych, które zapisano w dowodzie rejestracyjnym.

Portal Prawo.pl zaznacza, że tylko w 2021 r. odnotowano 41 wypadków, których bezpośrednią przyczyną była niesprawność samochodu, a wykryto aż 626 usterek które pośrednio mogły się przyczynić do wypadków. W tych wypadkach zginęło 7 osób a 40 odniosło rany. Najczęstsze przyczyny usterek pojazdów to brak oświetlenia (ok. 64 proc.), braki w ogumieniu (ponad 14 proc.), usterki układu kierowniczego to niecałe 10 proc., a ponad 7 proc. to usterki układu hamulcowego. Powinniśmy obniżyć te statystyki bo za każdą z tych liczb, jest czyjeś nieszczęście i smutek.

Nowe zasady, które wchodzą w życie w 2022 roku przewidują za brak ważnego badania technicznego pojazdu mandat w wysokości co najmniej 1500 zł. Ponadto kierowca otrzyma 1 punkt karny.