Dzisiaj 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się na Westerplatte

2021-09-01 9:38
Dzisiaj 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W całej Polsce odbywają się uroczyste obchody z tym związane
Autor: KPRM

Dokładnie 82 lata temu, 1 września 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa. Rozpoczęła się od niemieckiej agresji na Polskę. Dokładnie o godzinie 4.45 niemieckie wojsko zaatakowało Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Tam też dokładnie o tej godzinie rozpoczęły się państwowe obchody rocznicowe.

Na Westerplatte odbyły się w środę, 1 września rano główne obchody rocznicowe 82 lata od wybuchu II Wojny Światowej. Uczestniczył w nich premier Mateusz Morawiecki, a także marszałkowie sejmu i senatu oraz wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová.

- Po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i ze świadomości tego, kto był faktycznym sprawcą i kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, zniszczenia i śmierć - mówił na Westerplatte szef polskiego rządu.

- II Wojna Światowa to operacja gigantycznego rabunku, zaboru mienia, towarów, kradzieży fabryk - to był rabunek na masową skalę. Straty nigdy nie zostały skompensowane w jakimkolwiek znaczącym stopniu. O tym także musimy pamiętać - dodawał premier Morawiecki.

Oprócz przemówień na Westerplatte podczas uroczystości rocznicowych, harcerze przeczytali "przesłanie Westerplatte". Była też wspólna modlitwa, apel pamięci odczytany przez żołnierzy oraz znicz pokoleń zapalony przez kombatantów.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, od ubiegłego roku rocznicowe obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizuje Wojsko Polskie. Teren, na którym znajdują się willa oficerska, wartownia nr 3 i pomnik Obrońców Wybrzeża na mocy decyzji wojewody pomorskiego z 7 sierpnia 2020 r. przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przekazany obszar będzie odtąd zarządzany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W przyszłości powstanie tu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę rozpoczynając najkrwawszą z wojen. 82 lata temu, o godzinie 4.45, zgodnie z planem „Fall Weiss” zatwierdzonym przez Adolfa Hitlera, niemiecka armia przekroczyła granice Polski.

Historycy podkreślają, że atak nastąpił bez wypowiedzenia wojny, z północy, zachodu i południa. Rankiem niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, bronionej przez ok. 200 polskich żołnierzy. Przez 7 dni bohatersko odpierali niemieckie ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem oporu Polaków.

Prymas Tysiąclecia cz_2