Elektrownia jądrowa na pomorzu. Podpisano umowę

2023-02-23 21:45
Elektrownia jądrowa w Polsce. Wykonawcą będzie amerykańska firma
Autor: Pixabay.com

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r., w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, umowę (Bridge Contract) rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Umowę w obecności minister klimatu Anny Moskwy i ambasadora USA Marka Brzezinskiego podpisali prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik i szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham.

Zawarta umowa umożliwia rozpoczęcie pierwszych prac inżynieryjnych, zanim dojdzie do zakończenia bardzo czasochłonnego procesu uzgadniania umowy wykonawczej. Rozwiązanie takie pozwoli na utrzymanie tempa i harmonogramu działań. Umowa obejmuje takie działania jak: opracowanie szczegółowego Modelu Realizacji Inwestycji, przygotowanie Oceny Bezpieczeństwa oraz Programu Kontroli Jakości, rozpoczęcie pierwszych prac inżynieryjnych, a także identyfikację potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski.

- Budowa elektrowni jądrowej w Polsce prowadzona jest we współpracy ze stabilnym, doświadczonym partnerem, a projekt ten wpisuje się w zacieśniającą się polsko-amerykańską współpracę. Podpisana umowa to kolejny ważny krok w kierunku czystej, bezpiecznej, a przede wszystkim własnej energii”

– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana w amerykańskiej technologii AP1000 dostarczonej przez Westinghouse. Reaktory o mocy do 3750 MWe staną we wskazanej przez inwestora preferowanej lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino,