Fałszowanie dokumentów tożsamości to poważne przestępstwo. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega

Handel fałszywymi dokumentami w sieci to przestępstwo, a osoby, które realizują takie działania muszą liczyć się z konsekwencjami. Eksperci cyberbezpieczeństwa NASK i COI stale monitorują sieć i na bieżąco zgłaszają nielegalne oferty odpowiednim organom.
W związku z pojawiającymi się w internecie ofertami sprzedaży fałszywych mDowodów Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go jako autentyczny, a także używanie takiego dokumentu jako autentycznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. (Art. 270 Kodeksu Karnego)
Zespoły bezpieczeństwa Centralnego Ośrodka Informatyki oraz NASK stale monitorują strony internetowe w poszukiwaniu ofert sprzedaży fałszywych mDowodów. Oferty takie są natychmiast przekazywane do odpowiednich organów, w tym:
- CBZC - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
- CSIRT GOV - Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym.
Polecany artykuł:
Zgłoszeń prób handlu lub udostępniania fałszywej aplikacji mObywatel mogą dokonywać również obywatele na stronie https://incydent.cert.pl.
Źródło: gov.pl