GIF wycofuje ze sklepów znany lek na przeziębienie i grypę. Chodzi o saszetkę do rozpuszczania

2023-01-27 9:10
grypa, tabletki, choroba,
Autor: Mizianitka/Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy używany w leczeniu przeziębienia i grypy. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W czwartek (26 stycznia) opublikowano nową decyzję - wycofano z obrotu popularny lek na grypę - Febrisan. Powodem jest stwierdzone przez producenta przekroczenie zawartości paracetamolu oraz kwasu askorbowego w produkcie.

Decyzja GIF 26.01: Febrisandata decyzji: 26.01.2023typ decyzji: wycofanie z obrotunumer decyzji: 3/2023nazwa produktu leczniczego: Febrisanmoc produktu leczniczego: (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 gpostać produktu leczniczego: proszek musującyOrifarm Healthcare A/S

Jak wyjaśnia GIF, do Inspektoratu wpłynęła informacja od wytwórcy Orifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o z siedzibą w Łyszkowicach o wyniku poza specyfikacją (OOS) w długoterminowych badaniach stabilności produktu.

W punkcie czasowym 12 miesięcy zidentyfikowano przekroczenie dla parametru zawartość paracetamolu oraz zawartość kwasu askorbowego. Przesłane przez wytwórcę produktu leczniczego wyniki postępowania wyjaśniającego wskazują, że przedmiotowa seria jest jednocześnie serią walidacyjną a przekazane do badań stabilności opakowania były obarczone ww. wadą

- czytamy w decyzji GIF, cytowanej przez Rynek Zdrowia.