Gigantyczna inflacja w Polsce. Polacy szukają dodatkowego zatrudnienia

2022-11-29 13:45
Gigantyczna inflacja w Polsce. Polacy szukają dodatkowego zatrudnienia
Autor: pixabay.com Gigantyczna inflacja w Polsce. Polacy szukają dodatkowego zatrudnienia

Co piąty Polak z powodu inflacji zdecydował się na dodatkowe zatrudnienie, a blisko 13 procent osób pracuje po godzinach - wynika z najnowszego badania Randstadu. Eksperci alarmują - praca ponad miarę może doprowadzić do negatywnych konsekwencji psychicznych. Sprawdź szczegóły.

Praca ponad miarę może prowadzić do wypalenia zawodowego - mówi psycholog, Marta Sak. - Zaczyna się właśnie od takiego poczucia zmęczenia pracą, braku motywacji, poczucia, że nasza praca jest bezwartościowa, że jest bez znaczenia. Później to uczucie gdzieś narasta, aż ostatecznie doprowadza do całkowitego wyczerpania się sił psychicznych i fizycznych - tłumaczy.

A to może przerodzić się nawet w nienawiść do pracy. Na przepracowywaniu się cierpi też nasze najbliższe otoczenie. - Ciężko jest postawić sobie taką granicę pracując aż tyle - że okej, od tej godziny nie odpowiadam na maile, nie sprawdzam telefonu, od tej godziny mam czas tylko dla bliskich. Wtedy faktycznie ten obszar zawodowy i ten obszar prywatny mogą się zlać - dodaje psycholog.

Czytaj także: Mecz Polska - Argentyna. Trwają przygotowania do spotkania

Szczególnie w tej sytuacji narażone są małe dzieci - dodaje psycholog, Marta Sak. - Istnieje takie ryzyko, że faktycznie nie będą rozumiały, co się dzieje, że mamy i taty nie ma. Będzie w nich gdzieś narastało uczucie smutku, uczucie osamotnienia. Czasem, podobnie jak w przypadku rozwodu rodziców, takie poczucie winy, ze to może ja coś zrobiłem, że mama i tata muszą więcej pracować - wyjaśnia.

W przypadku starszych dzieci istnieje ryzyko, że wpadną w złe towarzystwo lub staną się nerwowe w stosunku do rodziców. Według ostatnich badań m.in. z powodu inflacji na zakupach oszczędza już 9 na 10 gospodarstw domowych.

Wojciech Skurkiewicz o Patriotach z Niemiec: "Dziś piłeczka jest po stronie Niemców. Czekamy na ruch, bo propozycja jest otwarta" [Sedno Sprawy]