Gminy w Polsce bez gazu. Wszystko przez sankcje

2022-04-28 11:43
gaz
Autor: pixabay.com

Rosyjski koncern gazowy Novatek wstrzymał dostawy gazu w kilku gminach w Polsce. Mowa o Łebie (powiat lęborski) w województwie pomorskim. Władze miasta wydały komunikat. Takich gmin i miast jest więcej.

"Gmina Miejska Łeba robi wszystko, aby jak najszybciej gaz popłynął do mieszkańców miasta. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe nie jest spowodowane działaniami miasta" - pisze na swoim Facebooku Łeba Miasto. 

Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy (27 kwietnia) dostaw surowca do naszego kraju - w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka PGNiG odmówiła zapłaty za paliwo w rublach, a taką regulację dekretem wprowadził Władimir Putin wobec tzw. nieprzyjaznych państw.

Podobna sytuacja jest w gminie Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim. "W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy - dostawcy gazu na terenie Gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie naszej gminy" - napisał wójt na Facebooku.

Oprócz gmin Łeba, Mieściska i Zagórów, kontrahentami Novatek Green Energy są m.in.: Mrozy, Kałuszyn, Cegłów, Lubień Kujawski i Żuromin.