Inflacja zacznie spadać jeszcze w tym roku? Premier podaje datę

2022-02-11 16:46
Premier Mateusz Morawiecki
Autor: AP Premier Mateusz Morawiecki

- Od połowy roku inflacja może zacząć spadać - uważa premier. To zupełnie inne prognozy niż ma dla Polski Komisja Europejska. Wzrost cen nad Wisłą ma w 2022 r. wynieść 6,8 proc. - to najwięcej spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona?

W zależności od poziomu cen, rząd będzie podejmować dalsze decyzje ws. ewentualnego przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. Już wcześniej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podkreślił, że nie wyobraża sobie, by tarcza nie została przedłużona.

 - Ta decyzja będzie podjęta w stosownym czasie gdzieś około połowy roku. Ja liczę na to, że wtedy już inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym, ale podchodzę do tego z pokorą. Nie wiem tego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił też, że ewentualny powrót do wyższych stawek VAT na paliwa czy żywność nie będzie skokowy. - Po sierpniu tego roku raczej przewiduję taki scenariusz, żeby nie było gwałtownego powrotu do poprzednich stawek, żeby ten powrót był łagodny, żeby był selektywny, żeby odpowiadał projekcji inflacji w kolejnych miesiącach - dodał Morawiecki.

W ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwo został obniżony do 8 proc., na prąd i ciepło do 5 proc., a na gaz i żywność do zera.

Sedno Sprawy - Michał Woś