Jak wygląda sytuacja na granicy z Białorusią? Nowe wideo

2021-11-10 18:54
Jak wygląda sytuacja na granicy z Białorusią? Nowe wideo
Autor: Twitter/Stanisław Żaryn Jak wygląda sytuacja na granicy z Białorusią? Nowe wideo

Sytuacja na granicy z Białorusią wciąż jest bardzo trudna. Koczuje tam kilka tysięcy osób. Na nagraniach, które trafiają do sieci widać, jak migranci próbują przedostać się przez przejście graniczne, gdzie mogą złożyć wnioski o ochronę międzynarodową. Odpychają ich jednak białoruskie służby. Zobacz wideo!

- Przez działania Białorusinów pojawiają się dodatkowe ryzyka na naszej granicy. Jak widać, zachowanie strony białoruskiej sprawia, że tłum może stać się niebezpieczny. To też pokazuje słuszność decyzji Straży Granicznej o zamknięciu przejścia granicznego - czytamy na Twitterze Stanisława Żaryna, rzecznika ministra-koordynatora Służb Specjalnych.

Czytaj także: Żaryn w "Sednie Sprawy": W Mińsku formowane sa kolejne grupy migrantów. Będą przerzucane na granicę

To samo wideo umieścił w mediach społecznościowych białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan. - Funkcjonariusze białoruskich służb odpychają migrantów, którzy chcą dotrzeć do przejścia granicznego z Polską, gdzie mogliby złożyć wnioski o ochronę międzynarodową - relacjonował.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy znacznie się zaostrzył w poniedziałek. To wtedy grupa kilku tysięcy migrantówpróbowała forsować ogrodzenie przy pomocy łopat i sekatorów. W pobliżu granicy rozbili wielki obóz. Jak podkreśla polski rząd,migranci są kontrolowani przez białoruskie służby i wojsko, a ich działania są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przezŁukaszenkę.

Po stronie Polski opowiedziało się już wiele krajów. Kraje członkowskie NATO zapowiedziały swoją solidarność. Prawdopodobnie w poniedziałek na Białoruś zostaną nałożone pierwsze sankcje.

Sedno Sprawy - Stanisław Żaryn