Jaka inflacja w Polsce? GUS podał najnowsze dane

2022-11-30 16:48
Jaka inflacja w Polsce? GUS podał najnowsze dane
Autor: pixabay.com Jaka inflacja w Polsce? GUS podał najnowsze dane

Inflacja w listopadzie spadła do 17,4 proc., ale eksperci podkreślają, że przebicie bariery 20. procent nadal jest możliwe. I prognozują, że kolejny wzrost inflacji może nastąpić już w styczniu. Sprawdź szczegóły.

- W listopadzie 2022 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do listopada 2021 r. o 17,4% (wskaźnik cen 117,4), a w stosunku do października 2022 r. wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7) - poinformował Główny Urząd Statystyczny na Twitterze.

Eksperci prognozują, że kolejny wzrost inflacji może nastąpić już w styczniu.

- Prawdopodobny jest efekt jojo, który często daje jeszcze większy wynik, niż wcześniej - mówi Sławomir Dudek, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju. I wskazuje na niepowodzenie tarczy antyinflacyjnej. - Pomoc to jest pomoc najbardziej potrzebującym, a nie wszystkim. I to jest łatanie tej dziurawej rynny. Jeśli tym rozwiązaniem na łatanie dziurawej rynny są parasole, no to taka polityka gospodarcza doprowadzi do tego, że zostaniemy z największą inflacją w Europie i to nam prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy - dodaje ekspert.

Czytaj także: Bank Millennium ostrzega przed oszustwem. Jak nie dać się nabrać?

- Jeżeli rząd się cieszy, że inflacja będzie 9 poc., nawet będzie jednocyfrowa, bo mówią o jednocyfrowej, 9 proc. to jest wciąż ogromna inflacja. W innych krajach ta inflacja spadnie prawdopodobnie do 3-4 proc., a u nas będzie 9 proc. - dodaje Dudek.

Zdaniem eksperta - mimo oczekiwań ekonomicznych - Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu nie podniesie stóp procentowych.

Izabela Leszczyna: "Po nowym roku przy zniesieniu tarcz tzw. antyinflacyjnych inflacja na pewno przebije 20 proc." [Sedno Sprawy]