Jarosław Gowin w "Sednie Sprawy": Bez nas w rządzie Kaczyński ma monopol na władzę

2021-10-06 10:10
Jarosław Gowin w Sednie Sprawy: Bez nas w rządzie Kaczyński ma monopol na władzę
Autor: Sedno Sprawy Zdjęcie poglądowe

Prezes Jarosław Kaczyński ma monopol na władzę w Zjednoczonej Prawicy, mówi Jarosław Gowin. Zdaniem lidera Porozumienia, dopóki jego formacja była w rządzie i zajmowała w wielu sprawach odmienne od PiS zdanie, sytuacja wyglądała inaczej. Czy Jarosław Gowin myśli o samodzielnym starcie w wyborach, czy chciałby koalicji z Szymonem Hołownią, jaką role ma do odegrania będąc w szeregach opozycji? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Jarosław Gowin, poseł Porozumienia był gościem "Sedna Sprawy" Radia Plus w środę, 6 października. Były wicepremier mówił m.in. o tym, że gdy jego partia była w rządzie to było to jedyne ugrupowanie, które hamowało monopolizację władzy w rękach Jarosława Kaczyńskiego.

- Nie jest tajemnicą, że gdy sprzeciwiłem się wyborom kopertowym, PiS uruchomił ogromną machinę nacisków i pokus na posłów Porozumienia. Jedni wytrwali i należy się im podziw. Inni nie wytrwali - przekonywał Jarosław Gowin.

Prowadzący rozmowę Jacek Prusinowski zwrócił uwagę na to, że odejście Porozumienia z koalicji rządowej nie przełożyło się negatywnie na sondaże, a koalicja i tak utrzymała większość.

Gowin: W koalicji jest jednowładztwo Jarosława Kaczyńskiego

Były członek polskiego rządu w Radiu Plus mówił o tym, że w tej chwili gdy w koalicji rządowej nie ma już Porozumienia, to cały monopol na władzę ma Jarosław Kaczyński.

- Dopóki Porozumienie było w rządzie to w różnych sprawach przedstawialiśmy odmienne zdanie do koalicjantów. Natomiast w tej chwili wszystko ma charakter zmonopolizowany przez PiS i prezesa Kaczyńskiego - powiedział Gowin.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

- Mam świadomość, że PiS zyskał. Po pierwsze na powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Nastąpiła polaryzacja. Wyborcy m.in. Hołowni wrócili do PiS-u. Na wzrost notowań wpłynęła również sytuacja na wschodniej granicy Polski - ocenił Gowin.

W dalszej części rozmowy były wicepremier zgodził się, że należy chronić polskie granice, ale nie kosztem łamania praw człowieka.

- Wypychanie migrantów ponownie za granicę naraża ich na śmierć - mówił prezes Porozumienia.

- Generalny kierunek działań polskiego rządu jest słuszny i my to popieramy. Natomiast uważamy, że nie dopuszczalne są praktyki wyrzucanie tych ludzi w gąszcz Puszczy Białowieskiej - powiedział Jarosław Gowin.