Jest projekt ustawy w sprawie dodatku emerytalnego dla sołtysów. Ile wyniesie świadczenie?

2023-03-15 14:37
Dodatek do emerytury dla sołtysów. Jest projekt PiS w sprawie Sołtys plus
Autor: twitter.com/PremierRP

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ws. dodatku emerytalnego dla sołtysów w wysokości 300 złotych. Jak mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, świadczą oni w dużym stopniu swoją pracę społecznie. Chcemy docenić pracę wszystkich sołtysów - dodał.

Dodatek emerytalny dla sołtysów. Jest projekt 

Jak podaje PAP, de Sejmu wpłynął w poniedziałek (13 marca) projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, złożony przez grupę posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy przyznania świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynamniej dwie kadencje pełnili funkcję sołtysa.

"To jest ta grupa osób, która w dużym stopniu świadczy pracę społecznie, nie ma dodatkowego wynagrodzenia albo ma niewielkie, niewysokie - to w zależności od gmin - za swoje działania, a jednocześnie wiemy doskonale, że w gminach, w sołectwach są różne problemy, od rozwiązania których zależy bezpieczeństwo, zależy komfort życia mieszkańców"

- mówił podczas spotkania Mateusz Morawiecki

W niedzielę w Jaworze (12 marca) marszałek Sejmu Elżbieta Witek wskazała, że chodzi o wprowadzenie dodatku dla osób, które były sołtysami przez co najmniej dwie kadencje.

Z kolei jak poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller,  ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego inicjatywa dotycząca dodatków emerytalnych dla sołtysów zostanie niebawem wpisana do wykazu prac rządu. Przejdzie szybką ścieżkę legislacyjną, żeby trafić niedługo na posiedzenie Sejmu.