Katarzyna Lubnauer w Sednie Sprawy: "To rząd, a nie samorządy, odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne"

2022-10-07 10:59
Katarzyna Lubnauer w Sednie Sprawy: To rząd, a nie samorządy, odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne
Autor: youtube.com

To rząd, a nie samorządy, odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne państwa, mówi Katarzyna Lubnauer. Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej podkreśla, że władza centralna wszystkimi trudnymi sprawami chce obarczyć prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, czego najlepszym przykładem, jest jej zdaniem dystrybucja węgla. Więcej w poniższym artykule.

Dystrybucja węgla

Gość Sedna Sprawy w piątek (7 października) została na początek rozmowy zapytana o to, dlaczego samorządowe władze zKoalicji Obywatelskiej wzbraniają się przed wzięciem udziału w dystrybucji węgla. Zdaniem Katarzyny Lubnauer, samorząd nie jest do tego przystosowany, nie posiada rozwiązań prawnych. Jeżeli samorząd coś kupuje, musi najpierw ogłosić przetarg.

Po drugie, samorządy nie zajmowały się nigdy węglem i nie jest to w ich podstawowych obowiązkach. To rząd odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne. 

- dodaje. 

podkreśliła, że rząd przerzuca na samorządy wszystkie trudne sprawy, z którymi sobie nie radzi. "Uwielbia zabierać im pieniądze i zrzucać nowe zadania. Samorządy nie są do tego przewidziane" - dodała.

Czy Komisja Europejska ma racje blokując kolejne środki dla Polski? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy