Każdy będzie musiał wymienić prawo jazdy. Pojawiła się data, od kiedy

2022-12-28 11:09
18-latka straciła prawo trzy miesiące po egzaminie! Powód zszokował wszystkich
Autor: pixabay.com 18-latka straciła prawo trzy miesiące po egzaminie! Powód zszokował wszystkich

Nie ma znaczenia, czy posiadasz prawo jazdy wydane przed 2013 rokiem, czy po tej dacie granicznej. To kategoryczny koniec z bezterminowym prawem jazdy. Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy jest już zaplanowana, a władze wyznaczyły nawet konkretną datę.

Po wprowadzeniu 1 stycznia 2022 r. nowego taryfikatora kar oraz zmiany w obowiązkowym wyposażeniu auta, już niedługo rozpocznie się wielka wymiana praw jazdy.  Kiedyś po zdaniu egzaminu otrzymywało się prawo jazdy bezterminowe, którego wymieniać nie było trzeba. To się jednak zmieni, a związane jest z wprowadzeniem nowego wzoru dokumentu. Niestety, po jego wymianie, nie będzie już ono bezterminowe. Jego ważność będzie wynosiła 15 lat.

Jak podaje portal Interia, proces wymiany bezterminowych praw jazdy na dokumenty, które będą zawierały datę ważności, ma się odbyć w latach 2028-2033. Po tym czasie każdy kierowca będzie legitymował się prawem jazdy z odpowiednią datą obowiązywania i nowym wzorem.

Co jednak istotne, właściciele takich praw jazdy, po upływie terminu ważności nie będą musieli iść do lekarza na badania. Wystarczy, że pójdą do urzędu i wymienią sam dokument na nowy. Obowiązek doniesienia badań lekarskich mają jedynie kierowcy, którzy od początku mają dokument z datą ważności - dodaje portal auto-swiat.pl.

Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł.