Kiedy przestawiamy czas na letni 2023? To już niebawem!

2023-03-08 22:03
Zmiana czasu 2022 na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to koniec zmiany czasu?
Autor: pixabay.com Zmiana czasu 2022 na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to koniec zmiany czasu?

Już w ostatnim tygodniu marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na czas letni. Dzień stanie się dłuższy, a noc krótsza. Kiedy jest zmiana czasu 2023? W który weekend przestawiamy zegarki?

Dyskusja o słuszności przestawiania czasu nie milknie. Jedno jest jednak pewne. W 2023 roku czeka nas ponocne przestawienie zegarków z zimowego na letni. Kiedy? 

Data zmiany czasu, co roku jest niemalże taka sama. Zawsze jest to noc z soboty na niedzielę, w ostatni weekend marca. W 2023 roku zegarki przestawimy z 25 na 26 marca. Od tego momentu dzień będzie robić się coraz dłuższy, a noc krótsza aż do 21 czerwca. Tego dnia będziemy mieć równonoc letnią.

Sceptycy przestawiania zegarków przekonują, że nie ma to sensu, a co więcej źle wpływa na ludzkie zdrowie. Lekarze nie mają wątpliwości, że zmiana czasu rozregulowuje biologiczny zegar i znacząco wpływa na sen oraz zwiększa ryzyko zawału serca. Jak podaje Radio Eska, argumentem jest również brak oszczędności energii, co w ostatnim czasie stało się jednym z priorytetów europejskiej komisji. Zniesienie zmiany czasu miało nastąpić latem 2020 roku. Wcześniej jednak politycy zajęli się walką z trudną sytuacją epidemiczną. Teraz główną sprawą w parlamentach jest wojna w Ukrainie i ponownie nie ma czasu na zajęcie się decyzją odnośnie zakończenia przesuwania wskazówek zegarków.