Kiedy zaćmienie słońca w 2022? To już niebawem!

2022-10-24 8:26
Zaćmienie Słońca
Autor: pixabay.com

Tegoroczne zaćmienie będzie można obserwować z terenu całej Polski. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska? Kiedy dokładnie wypada? Podpowiadamy poniżej.

Już niebawem Księżyc przesłoni słońce, co doprowadzi do częściowego zaćmienia słońca, które widoczne będzie na całym świecie. Zjawisko może być częściowe, całkowite, obrączkowe, czy hybrydowe. – To, które będziemy mogli obserwować zalicza się do zaćmień częściowych – komentuje ekspert cytowany przez PAP. 

Jak czytamy na blogu "Z głową w gwiazdach" zaćmienie częściowe występuje wtedy, gdy na skutek nachylenia orbity Księżyca, jego główny stożek cienia nieznacznie mija naszą planetę, a my znajdujemy się w zasięgu wyłącznie tzw. półcienia.

Kiedy wypada zaćmienie słońca?

25 października będzie można obserwować zaćmienie również w Polsce, a dzień ten przypada we wtorek. Następna taka okazja przytrafi się dopiero w sierpniu 2027 roku. Całość zjawiska w tym roku potrwa ok. 2 godziny i 20 minut.

Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkający w w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Podczas obserwacji należy pamiętać, by nie kierować wzroku bezpośrednio na słońce.