Kilkaset osób protestowało przed Sejmem. Chodzi o Lex Czarnek

2022-10-26 12:00
Kilkaset osób protestowało przed Sejmem. Chodzi o Lex Czarnek 2.0
Autor: Fot. Twitter / Marta Wcisło

Do Sejmu trafiła po raz drugi nowelizacja prawa oświatowego. Pierwsze czytanie "lex Czarnek 2.0" ma się odbyć we wtorek, 25 października, po godz. 18, w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tym samym czasie przed Sejmem trwał protest.

W ubiegły czwartek, 20 października nowy projekt nowelizacji prawa oświatowego, czyli "lex Czarnek 2.0", został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Podobnie jak pierwowzór, "wzmacnia rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności kuratora oświaty" – podaje gazeta.pl

Jak podaje portal polskienowiny.pl, na początku marca prezydent Andrzej Duda zawetował „lex Czarnek”, czyli pierwszy, kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa oświatowego ministra Czarnka. Szef MEiN zapowiedział wówczas opracowanie nowej ustawy, „z drobnymi poprawkami, skonsultowanymi z Kancelarią Prezydenta”. Temat jednak szybko powrócił. 

Ustawa Lex Czarnek 2.0 wprowadza do edukacji kontrolę, uderza w autonomię szkół i nauczycieli, a także w istocie odbiera decyzyjność rodzicom 

- napisali organizatorzy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Jak poinformował reporter Radia Eska, Michał Rawa, który znajdował się przed Sejmem, na miejscu zebrało się kilkaset osób. - To młodzież, ale też rodzice z dziećmi, którzy protestują głównie przeciwko ograniczeniu edukacji domowej - informuje.

Następnego dnia zaplanowano protesty w Krakowie. Młoda Lewica organizuje manifestację o godzinie 18 w środę na krakowskim Rynku.