Kolejki po paszporty w całej Polsce. Ile czekamy teraz na dokumenty?

2022-03-08 12:04 Róża Perszon
Kolejki po paszporty w Szczecinie. Dwa razy więcej wniosków
Autor: Grzegorz Kluczyński Kolejki po paszporty w Szczecinie. Dwa razy więcej wniosków

Wydziały paszportowe nie dają rady obsłużyć obywateli. Kolejki rosną. By usprawnić pracę punktów paszportowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się wprowadzić pewne zmiany. O szczegółach poinformowała we wtorek "Rzeczpospolita".

"Kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset prób połączeń z wydziałami paszportowymi w całej Polsce kończy się niepowodzeniem. Zdesperowani czytelnicy twierdzą, że wchodzą na stronę internetową poszczególnych wydziałów paszportowych, by wybrać termin online. Bezskutecznie. Sprawdzamy. W wielu miejscach najbliższe miesiące są nieaktywne. Pytamy wojewodów, co robią, by to zmienić? Są bezradni. Odsyłają do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji"

- czytamy w "Rz".

Gazeta cytuje odpowiedź MSWiA, które zaznacza, że "w związku ze zwiększonym zainteresowaniem składaniem wniosków o wydanie paszportu, wojewodowie zostali zobligowani do wydłużenia godzin pracy punktów paszportowych".

"Każdy wojewoda w swoim regionie będzie reagował w zależności od potrzeb, np. otwierając punkty paszportowe również w soboty" - odpowiedział resort i dodał, że zachowany jest miesięczny termin wyrobienia nowego dokumentu paszportowego.

"A jak jest w rzeczywistości? Warszawa-Śródmieście, 17 połączeń - nikt nie odbiera. Kalendarz online - nie działa. Nie ma szansy zapisania na żaden z terminów ani w marcu, ani w kwietniu. Wygląda na to, że w kolejnych miesiącach nie ma szansy" - pisze "Rz".