Kolejny rekord inflacji w Polsce. GUS podał najnowsze dane

2021-11-30 13:11
Kolejny rekord inflacji w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. W listopadzie osiągnęła ona rekordowy próg wynoszący aż 7,7 procent. To znacznie powyżej prognoz.

Na koniec listopada 2021 roku inflacja w Polsce wyniosła 7,7 procent. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny. Jak wynika z przekazanych danych, w porównaniu do zeszłego roku paliwa podrożały o 36,6 proc., energia elektryczna o 13,4 proc., a żywność i napoje 6,4 procent.

Listopadowa inflacja 7,7% jest najwyższa od niemal 21 lat, a dokładnie od grudnia 2000 r., kiedy wyniosła 8,5%.

To niestety nie koniec złych wiadomości. Jak podaje Konfederacja Lewiatan, inflacja w Polsce powinna przekroczyć próg 8 proc. już w grudniu tego roku.

- Szczyt wzrostów dopiero przed nami. Zapowiadane przez nas przekroczenie bariery 8 proc. w styczniu 2022 r. za sprawą wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej zrealizuje się już w grudniu - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan. Co ważne, ekspert ekonomiczny Mariusz Zielonka, przekazał że grudzień zawsze jest miesiącem najwyższej inflacji przez intensywne zakupy konsumenckie w okresie świątecznym.

Ceny żywności również pójdą do góry. Wszystko przez coraz wyższe ceny energii elektrycznej oraz oczywiście ceny paliwa.

- Ceny nadal windują paliwa. Na stacjach benzynowych płaciliśmy w listopadzie o blisko 1/3 więcej niż przed rokiem. Grudzień przyniesie niesłabnącą wzrostową dynamikę cen benzyny i oleju napędowego - tłumaczy Mariusz Zielonka.

Sedno Sprawy - Marcin Przydacz