Koniec z samochodami spalinowymi od 2023 roku. Parlament Europejski podjął decyzję

2022-06-09 8:40
Samochód
Autor: JacksonDavid / CC0 / pixabay.com

Parlament Europejski stosunkiem głosów 339 do 249 poparł plan wprowadzenia zerowej emisji dla samochodów sprzedawanych w UE po 2035 r. Oznacza to, że po tym czasie nie kupimy już samochodu spalinowego.

Parlament Europejski w Strasburgu zagłosował za ograniczeniem dopuszczalnej emisji CO2 przez nowe auta o 100 proc.  To część pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55 in 2030).

W głosowaniu na sesji plenarnej w Strasburgu europosłowie przyjęli stanowisko w sprawie proponowanych przepisów dotyczących zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych 339 głosami za, przy 249 przeciw i przy 24 wstrzymujących się.

Dla Polaków oznacza to koniec ze sprzedażą nowych samochodów spalinowych, zarówno wyposażonych w silniki Diesla, benzynowe, jak i napędy hybrydowe.

„Ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Dzięki tym normom tworzymy przejrzystość dla przemysłu samochodowego i możemy stymulować innowacje i inwestycje producentów samochodów. Ponadto, zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń stanie się tańsza dla konsumentów. Cieszę się, że Parlament Europejski poparł ambitną rewizję celów na rok 2030 i opowiedział się za stuprocentowym celem na rok 2035, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku"

- powiedział PAP sprawozdawca Jan Huitema (Odnowić Europę).

Europosłowie są teraz gotowi do rozpoczęcia negocjacji z państwami członkowskimi UE.