Krajowy Plan Odbudowy: Kiedy rząd złoży wniosek do Komisji Europejskiej?

2022-11-02 12:28
Krajowy Plan Odbudowy:  Kiedy rząd złoży wniosek do Komisji Europejskiej?
Autor: pixabay.com Krajowy Plan Odbudowy: Kiedy rząd złoży wniosek do Komisji Europejskiej?

Miał być do końca października, ale będzie do końca roku! Chodzi o wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Bez niego Polska nie otrzyma pieniędzy. Sprawdź szczegóły.

Krajowy Plan Odbudowy. Kiedy wniosek do KE?

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że dokument zostanie wysłany przed listopadem, potem mówił, że na przełomie października i listopada. W środę minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk twierdził, że to może potrwać jeszcze kilka tygodni. 

- Wcześniejsze doświadczenia pokazują, że różne etapy nie odbywały się bezproblemowo. W związku z tym chcielibyśmy teraz - zanim złożymy ten wniosek - mieć takie przekonanie, że ten wniosek będzie sprawnie realizowany. Sądzę, że niemal na pewno jest to perspektywa tego roku - podkreślił.

Czytaj także: Szymon Szynkowski vel Sęk w Sednie Sprawy: "Będziemy wnioskować do Komisji Europejskiej o zatrzymanie kar"

Kiedy pieniądze z KPO trafią do Polski?

Razem z wnioskiem przesuwa się perspektywa otrzymania pierwszych środków z KPO.- Najpierw dojdźmy do tego pierwszego etapu. Jeśli on zostanie zrealizowany, to na wypłatę tych pierwszych środków nie będziemy musieli długo czekać. Sądzę, że to będzie kwestia 2-3 miesięcy - podkreślił minister.

Krajowy Plan Odbudowy to 35 mld euro bezzwrotnych dotacji i tanich pożyczek, których Polska wciąż nie otrzymała.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Polska potrzebuje odważnego prezydenta. Nie mamy go [SEDNO SPRAWY]