Krzysztof Bosak w "Sednie Sprawy": Traktowanie nas jako partnera dla PiS-u to nieporozumienie

2021-09-02 10:08
Krzysztof Bosak w Sednie Sprawy: Traktowanie nas jako partnera dla PiS-u to nieporozumienie
Autor: Sedno Sprawy

Traktowanie nas jako naturalnego partnera PiS to nieporozumienie, mówi Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji pytany, czy jego formacja mogłaby stworzyć wspólny rząd z partią Jarosława Kaczyńskiego, twierdzi, że to mało prawdopodobny scenariusz. Jeżeli inne formacje będą zainteresowane naszą wizją państwa, to będziemy gotowi do rozmowy, twierdzi nasz gość. Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Krzysztof Boska był dzisiejszym gościem "Sedna Sprawy" Radia Plus. Poseł Konfederacji był pytany m.in. o to czy jego koło poselski poprze wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze przygranicznym z Białorusią.

- Rozumiem tę decyzję (o wprowadzeniu stanu wyjątkowego -przyp aut.) i uważam ją za racjonalną, szczególnie, że dochodzi co jakiś czas do prowokacji, także z udziałem przedstawicieli z zagranicy. Granica musi zostać zabezpieczona i trzeba stosować wszystkie narzędzia, które są niezbędne - powiedział Bosak. Ale nie chciał jednoznacznie określić czy Konfederacja wniosek rządu ostatecznie poprze.

- Wiemy, że stan wyjątkowy oznacza zawieszenie wielu praw obywatelskich i choć to się odbywa jedynie w pasie przygranicznym, to musimy patrzeć władzy na ręce - argumentował Bosak.

Poseł Konfederacji zauważył, że granica polsko-białoruska nie jest dostatecznie przygotowana w tym momencie na kryzys migracyjny, a umocnienia graniczne powstały dopiero ostatnio.

- Łukaszenka przestawił wajchę i jesteśmy zdani sami na siebie, wcześniej do granicy polsko-białoruskiej nie docierali migranci, bo reżim ich skutecznie powstrzymywał - tłumaczył Bosak.

Poseł zaznaczył, że płot, pachołki i drut kolczasty to jedynie rządowa propaganda, bo fizyczny obiekt nie jest w stanie całkowicie zatrzymać migrantów, którzy chcą przekroczyć granicę.

- Kluczowe są nowoczesne rozwiązania stosowane na całej granicy, a nie tylko doraźnie i punktowo - wyjaśnił Bosak.

Marszałek sejmu do dymisji? Co na to Konfederacja?

Krzysztof Bosak był pytany również o to czy Konfederacja poprze opozycję we wniosku o odwołanie marszałek sejmu Elżbiety Witek.

- Tematu zmiany marszałka na razie nie ma, ale jeśli będą jakieś dalsze nadużycia w polityce parlamentarnej, na przykład anulowanie kolejnych głosowań, to może odwróci się postawa Pawła Kukiza albo jacyś posłowie PiS się wyłamią - odpowiedział Bosak.

Poseł Konfederacji zaprzeczył jednocześnie opiniom, które mówią o tym, że jego ugrupowanie blisko współpracuje z PiS-em.

- Traktowanie Konfederacji jak jakiegoś naturalnego partnera dla PiS-u jest nieporozumieniem - powiedział Bosak.

Cała rozmowa poniżej: