Kto zostanie nowym szefem BBN? Pojawiły się informacje w tej sprawie

2022-10-06 8:20
komputer
Autor: pixabay.com

Dotychczasowy minister w KPRP Jacek Siewiera ma objąć funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta. Kiedy odwołanie Pawła Solocha?

Jacek Siewiera to oficer, lekarz, prawnik, założyciel Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM). Od czerwca tego roku pełni funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta.

Jak podkreśla prezydent, , "lekarz z pełną świadomością ogromnego ryzyka, (…) spędził z chorym w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia, prawie pięć godzin".

"Tam miała miejsce sytuacja absolutnie ekstremalna, u chorego po czwartej godzinie wystąpiła niewydolność oddechowo-krążeniowa. Lekarz zdjął swój aparat oddechowy, de facto przerwał dekompresję, po to, by ratować pacjentowi życie"

 – wskazał Andrzej Duda.

Siewiera, jak podaje PAP, był szefem wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu 2020 roku, w okresie nasilenia epidemii COVID-19 przebywała w Chicago w USA. Kpt. Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii. Obie misje miały na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią.

Jako pierwszy informację o tym, że Siewiera ma objąć funkcję szefa BBN, podał portal defence24.pl.